Yaz dönemi yaklaşırken, girişimcilerin bu dönemde para kazanmalarını sağlayacak iş fikirlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dönemsel işlerde özellikle yazın kazandıracak oldukça çok sektör mevcuttur. Şimdilik sadece birkaç tanesini sizlerle paylaşacağız. İşte yazın yapılacak işlerden birkaçı:

1- Trambolin İşletmeciliği: Trambolin, üzerinde zıplanılan bir eğlence ve spor aleti. Genelde çocukların yoğun olduğu bölgelerde kuruluyor ve 5 dakikası 3 – 5 TL olarak ücretlendiriliyor.

Kuruluş aşamasındaki masraftan hariç olarak trambolin kuracağınız alana da kira ödüyorsunuz. Bu alanları belediyelerden veya özel işletmelerden kiralayabilirsiniz. Piyasayı araştırdığınızda birçok farklı modeli olan bu trambolinlerin genelde 6’lı ve 8’lisi rağbet görüyor. Trambolinlerin taşınabilir olanları da mevcut. Trambolin fiyatları ise piyasada 10.000 TL ile 20.000 TL aralığında değişiyor.

2- Şişme Oyun Parkları: Şişme oyun parkları son yıllarda sık gördüğümüz girişimcilik modellerinden biri bunların fiyatları da 8.000 – 15.000 TL civarında. İşletmeciye iyi kazandıran bir iş modeli olan şişme parklar çocuklara hitap ediyor. Kiralama imkanı da bulunan bu parkları da özel işletmelerden veya belediyelerden yer kiralayarak işletebilirsiniz. İlk masraftan sonra yer kirası haricinde bu iş modelde pek masrafınız olmuyor.

3- Karting İşletmeciliği: Go-Kart veya kart ismi verilen çok küçük, benzin-hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan bir iş modelidir. Bu iş fikride ülkemizde uzun zamandır yapılmakta. Sezonluk getirisi yüksek olan bu işin yatırım miktarları da pistten dolayı biraz yüksek. Pist işini yer kiralama ile ucuza getirebilirsiniz. Araç fiyatları ikinci ellerde 1.500 – 2.500 TL.
Sıfırlar araçlarda ise 6.000 – 10.000 TL arasında bir fiyat yelpazesi var. İyi bir yerde bu iş yapılırsa günde ortalama 2.000 TL’yi rahatlıkla geçebilirsiniz. Değişkenlik göstergese de işletme şekli Go-Kartlarla tur attırma şeklinde oluyor. Kısaca piste göre 3 tur 5 TL gibi. Verdiğimiz fiyat çok ufak bir pisti olan ve üç arabalı bir işletmeye aittir. Bu işletmeniz yerine ve özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir.

4- Atv Kiralama Atv (All Terrain Vehicle): İki ve dört çekerli, küçük arazi aracı demek. Atv kiralama ise bu araçların belirli bir parkur veya alan dahilinde ücretli olarak tur attırılmasından ibaret. Arazinin her türlüsüne uyumlu olan bu araçlar için illa ki özel pist gerekmiyor. Bu işin diğerlerinden farkı firma çalışanlarına da toplu olarak kiralanması yani tam bir haftasonu aktivitesi diyebiliriz. Bireysel kiralamarla da iş yeterince iyi işliyor. Atvleri kullanmak oldukça basit ve zevkli olduğundan her yaştan kesime hitap edebiliyorsunuz. Atv fiyatları ise ikinci eller 1.500 TL den başlıyor. Sıfırlar ise 3.500 TL’den 25.000 TL’ye kadar mevcut.

5- Paintball Sahası: Paintball veya Boyatopu son 20 yıldır oynanan, oyuncuların rakip takım oyuncularını içi boya ile doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan mermiler kullanan silahlarla belli bir parkur içinde oynanan bir takım ve strateji sporu. Paintball ilk yatırımı 10 bin ile 60 bin TL arası değişiyor. Pazarlama ve reklama ağırlık verdiğiniz zaman iyi gelir getirebilecek bir iş fikri. Takımlar halinde oynanması ise kazancın yüksek olmasına sebep oluyor. Paintball’da bir
kişi 10 TL – 40 TL arası fiyatlar ödüyor ve her ilave mermi aldığında tekrar ücret ödüyor. Takımlar ise 5’er ya da 6’şar kişilik olabiliyor.

6- Mini Golf Sahası İşletmeciliği: Mini golf sahası 7’den 70’e herkesin, hem açık hem kapalı alanlarda oynayabileceği spor dallarından biri. Yaz aylarında istediğiniz mekana kurabileceğiniz bu golf sahaları ile yeni bir iş imkanı oluşturabilirsiniz. Son yıllarda girişimcilerin ilgisini kazanan bu iş fikrinde yatırım 6 ila 20.000 TL arasında değişiyor. Aylık ortalama 5.000 lira kazandıran bu iş fikri için çeşitli internet sitelerinden bilgi almanız mümkün.

7- Prefabrik Yüzme Havuzu: Prefabrik yüzme havuzu işletmeniz için yerinizin olması en mantıklısı. Havuz maliyetlerine
bir örnek verecek olursak 7.5 x 15 mt (122.5 m2) ebatlarında ve 1.4 mt su derinliğinde bir havuz 70.000 TL aralığındadır. Bu fiyatlar içinde havuz aydınlatmaları, tüm tesisatlar, havuz aksesuarları, havuz gövdesi panel kurumları, havuz içi liner kaplaması ve gerekli beton işleri dahildir. Siz bu tarz havuz yapan firmalarla birebir görüşerek fiyatlar hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Havuz işletmeciliğinde konumlandırma ve reklama dikkat ederseniz bir sezonda yatırımınızı geri kazanabilirsiniz. Havuza giriş fiyatları ortalama 10 TL’den başlıyor. İşi yapacağınız semtin durumuna göre de fiyatlar artabiliyor.

8- Aquapark İşletmeciliği: Aqupark işletmeciliği son yıllarda hızla artıyor. Yatırım miktarları her ne kadar yüksek gibi gözükse de işin geri dönüşü oldukça güzel. Aquapark işletmeciliğinde firmalar sizlere çeşitli seçenekler sunuyor. Bu büyük ve eğlenceli havuzlarda iç sistemler kadar dış görünüşte oldukça önemli. Aquparklar ne kadar kazanıyor derseniz günde 1000 ila 5000 TL arası diyebiliriz. Kişi başı giriş fiyatının 10-50 TL arası değiştiğini düşünürseniz ve işi yaptığınız ilçede de tekseniz kazanmamanız biraz zor gözüküyor.

9- Deniz Bisikleti Kiralama: Deniz bisikleti kiralama sahil kenarlarında yapılan bir iş fikri. Piyasa fiyatları 1.000 – 2.000 TL arası değişen tekneler maliyet bakımından diğer yatırımlara göre iş kurma açısından biraz daha uygun. İkinci el olarak da bulabileceğiniz deniz bisikletleriyle özellikle insanların yoğun olduğu sahil kenarlarında iş kurabilirsiniz.

10- Yaza Özel Standlar 2014: Son olarak yaza özel ürünleri satabileceğiniz büfe ve stand örneklerinden de biraz bahsedecek olursak, bu tarz standlardan da iyi paralar kazanmak mümkün. Stand fikirlerini liste halinde sunuyoruz.

 • Dondurma Standı
 • Waffle Standı
 • Limonata ve Soğuk içecekler satılan Stand
 • Haşama, Mayo, Bikini ve Terlik Standı
 • Plaj Malzemeleri Satışı ve Kiralaması
 • Takı Malzemeleri, Güneş gözlüğü ve güneşten koruyucu ürünler satabileceğiniz bir stand
 • Kuruyemiş Satılabilecek Stand
 • Açık Büfe Kahvaltı Malzemeleri
 • Mangal Malzemeleri ve Mangal Kömürü Satılabilecek Stand
 • Kür Buz Satışı
 • Külahta ve Çubukta Patates

Bir önceki yazımız olan Sokakta Ne Satabilirim? başlıklı makalemizde iş, iş fikirleri ve seyyar iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir