Tebrik Kartı Satarak Para Kazanmak

Bu sistem, ülkemizde henüz uygulanmamasına rağmen dünyanın bir çok ülkesinde gördüğü ilgi ile sizlere tanıtılmayı hakediyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avusturalya, İsrail gibi bir çok ülkede son yıllarda uygulanan sistem, kullanılmış tebrik kartları ve davetiylerle ilgili.

Günümüzde haberleşmede teknoloji çok büyük bir yer tutsa da, hala dünyanın her yerinde insanlar, bayramlarda, düğünlerde, önemli günlerde birbirine tebrik kartları ya da davetiye yollarlar. Özenerek hazırlanan bu kartlar genelde çöpe giderek hiç bir işe yaramazlar. Ancak bu duruma son yıllarda ortaya çıkan birçok firma dur diyor. Raise ve Cardpool gibi web siteleri, kullanmadığınız, ihtiyacınız olmayan kartları, nakit para karşılığında satın alıyor. Bunun yanında bu sistem, sürekli gelişerek akıllı telefon uygulamalarına uygun bir hale de getiriliyor. ABD merkezli Raise adlı web sistesi, geçtiğimiz Kasım ayında, kendisine ait uygulamayı yayınladı ve kullanıma sundu. Bu uygulama ile, elinizde bulunan kartları, satılığa çıkartarak şirket tarafından ya da diğer kullanıcılar tarafından alınabilir hale getiriyorsunuz.

İsrail merkezli Zeek adlı firma ise yayınladığı uygulama ile hem satış hem alış yapabileceğiniz bir platformu kurdu. CEO Daniel Zelkind, uygulamanın şu ana kadar yaklaşık 100 bin defa indirildiğini ve 200.000 dolar civarında kart satışı yapıldığını belirtti.
İngiltere’de ise kart piyasası oldukça geniş. Geleneklerine bağlı olan İngilizler, önemli günlerde aldıkları kartlarla yaklaşık 8 milyar dolarlık bir kart piyasası oluşturuyorlar. Ancak yapılan araştırmalarda her yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık kartın çöpe gittiğini belirtiyorlar.

Zeek adlı platform, İngiltere’de satışlar için herhangi bir ücret talep etmiyor. Günlük yaklaşık 50 satışın yapıldığını belirten CEO, yılbaşı ile bu miktarın daha da artacağını ve yakında satışlardan pay da almaya başlayacaklarını açıkladı.Ülkemizde henüz bulunmayan sistem tebrik kartı sahiplerini üzebilir ancak yakın tarihlerde Türkiye’de de bu sistemin başarılı ile çalışabileceğinden eminiz.

Bir önceki yazımız olan Yazın Buz Satmak başlıklı makalemizde bayilik ve franchising, buz satışı yapmak ve foça buz bayilik hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*