Sıfırdan Zirveye Nasıl Ulaşılır?

Çalışma Hayatı

"Sıfırdan Zirveye Nasıl Ulaşılır?" yazısı 28 Nisan 2014 tarihinde admin tarafından yazıldı.

0

Günümüzün çalışma koşullarını, iş hayatını aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Çoğumuzun zihninde ”Hayat çalışmaktır” metaforunu taşımakta . Hepimiz insan olarak hayatımızı bazı tanımlar üzerine kuruyoruz. Duygularımızı anlatırken, kendimizi ifade ederken, düşünürken…

Hayat çalışmaktır. Bu düşüncenin getireceklerini ele alalım. Hayata çalışmaya geldiğimizi, dinlenirsek aç kalacağımızı, işin en önemli şey olduğunu, iş uğruna eğlencelerimizden feragat edebileceğimizi düşünürüz. Günün çoğunu çalışmak zorunda olduğumuzu, ancak emekli olunca çalışma biteceğiniz, işsizken mutsuz olunması gerektiğine inanırız. Bir cümlenin sizi, düşüncelerinizi nasıl etkilediğini görebiliyor musunuz?  Bu örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz.

Para elinin kiridir. Fazla para göz çıkarır. Para kötülüklerin anasıdır vs. bu düşüncelerin kişiyi nasıl etkilediğini tahmin edebiliyor musunuz?

Kelimelerin gücü insanı nasıl da etkiliyor… Konuya neden bunları anlatarak girdiğimizi tahmin etmişsinizdir sanırım.

Sıfırdan zirveye ulaşmak mümkün müdür ?

Sorusuna gelelim şimdi. Bence mümkündür. Ama sermaye olmadan, destek olmadan iş yapılmaz diye düşünen biri için, hiçbir şekilde mümkün değildir. Çünkü bu düşüncenin getirdiği davranışlar, tutumlar vardır. Sabit fikirler şöyle der bu düşüncedeki bizlere: “ne kadar çabalarsan çabala hiçbir şey olmaz, çalışmak zorundasın, okuyup iyi yerlere gelmen gerek, çalmadan çırpmadan olmaz, sen dürüstsün, namusunla çalışmalısın. Zirvede aç gözlüler vardır, zirvede yalnız olunur.”

Zihnin bu düşünceleri bizim hiçbir şey yapmadan kadere razı olmamıza neden olur. Yaratıcılık, ileri görüşlülük, yenilik, sözcükleri sözlüklerinde bile yer edinemez zamanla.

Düşüncemizi, metaforlarımızı iyi yönde değiştirirsek, tutumumuz da değişecektir. Yararlı olacak metaforlardan örnek vermek gerekirse: “hayat eğlenmektir, hayat katkıda bulunmaktır, hayat çevremizdekileri sevmektir, hayat güneşli bir gündür, hayat her gün yeni bir şey öğrenmektir, hayat öğretmektir… İş eğlencedir, yaratıcılıktır.”

Dipteyim sondayım demek yerine “şu an kış mevsimindeyiz, ilkbahar, yaz gelecek” demektir. Ümit etmek, sıkıntınızı hafifletir, mutlu kılabilir.

Başarının tarifini yapmak bile bizim tutumumuzu böylece değiştirecektir.

Bir önceki yazımız olan Sanal Mağaza ile Milyoner Olmak başlıklı makalemizde iş, iş tecrübeleri ve sanal mağaza açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket: , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri dön ↑