Adana ve Osmaniye çevresi ile narenciye üretiminin yoğun yapıldığı yörelerde, üreticiler kurutulmuş portakal kabuğunu satarak para kazanıyor. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde portakal kilosu bahçede 30 kuruştan, kurutulmuş kabuğu ise 2 TL’den satılıyor.

Gıda, kozmetik, ilaç sanayi gibi sektörlerde ham madde olarak kullanılan portakal kabuğu yurtiçi piyasada alıcı bulduğu gibi Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine de ihracı yapılmakta. Her yıl aralık ayında başlayan bu iş mayıs sonuna kadar devam ediyor. Portakal kabuğu ise alıcılar tarafından iki şekilde toplanıyor.

Birincisi mahallelerden portakal kabuklarını birilerine toplattırabilirsiniz. İkinci yol ise portakalı siz satın alıp kabuğu soydurabilirsiniz. Üç gün güneşte kurutulan portakal kabuğu daha sonra çöpünden ve çürümüş kabuklardan temizleniyor. Sonra kabukları çuvallara doldurarak sevkiyata hazır hale getiriliyor.

Yaklaşmakta olan kış döneminde belki de cebinizi ısıtacak farklı bir iş fikri budur.

Hayırlı kazançlar…

Bir önceki yazımız olan Manda Sütü ve Yoğurdu Üretmek başlıklı makalemizde girişimcilik, manda çiftliği kurmak ve manda sütü üretmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Soru sor! “Portakal Kabuğu Kurutup Satmak”

  1. Avrupa’ya satıyoruz 2 TL’ye sonra pektin (kıvam artırıcı) olarak 10 katına geri alıyoruz. keşke bir kademe daha üstünü de üretebilsek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir