Kısa yoldan para kazanmanın günümüzde pek mümkün olmadığını detaylı bir şekilde anlatmıştık. Bunun yerine yazın para kazandıran işler konu başlığına göz atarak detaylı bir şekilde doğru adımlar atmanın daha doğru olacağını da bilmek gerekmektedir. Hazırsanız bu konu başlığından yola çıkarak neler yapılabileceğine göz atalım.

Yazın Nasıl Para Kazanırım

Türkiye, 2005′ten bu yana ABD ve Avrupa’da hızla yayılan özel plajlar için en ideal ortamlara sahip. Belediyelerle arası iyi olan girişimciler ve sahildeki büyük arsasına imar izni alamayan arsa sahipleri bu işte daha şanslı.

Türkiye bir yarımada, sınırların büyük kısmı denizlerle çevrili. Başta İstanbul ve diğer sahil şehirlerimizin binlerce yıllık güzelliği dünyaca ünlü bir üne sahip. Maalesef ki 80′lerden sonra göç baskısı ve imar yağmasına yenik düşmüş bir kısmı. Yeşilin yerini betonlar, asfaltlar aldu. İstanbul’da yıllar boyu yasaklandıktan sonra Bostancı’da, Yeşilköy’de plajlar daha yeni halka açıldı. Bu sefer de donla girenler mevzu bahis. İstanbullular yüzmeye hala Kilyos, Riva, Şile, Kumburgaz gibi kilometrelerce uzaktaki yerlere gidiyorlar. Beach club denilen, tam hizmet sunan ama pahalı yerlere ise ancak az bir kesim gidebiliyor. İzmir de farklı değil, yüzmek için 1500 km şehir dışına çıkmak gerekiyor. Birçok sahil şehrinde durum aynı.

Yazın Beach Bar İşletmek

Avrupalılar “deniz kum güneş” tatilini çok sever. Şimdi de yeni bir konseptle şehirde de aynı tadı almanın bir çaresini bulmuşlar. Şehir içinde yazları çalışan beachbarlar açıyorlar. Boş bir alan buluyor, yere kum döküyor, plaj yapıyorlar. Yerin özelliklerine göre havuz da konabiliyor, tiyatro konser gibi etkinliklere sahne de olabiliyor. Şezlonglar, şemsiyeler, palmiyeler, havlularla plaj atmosferi tamamlanıyor. Yer genişse plaj voleybolu bile oynanıyor. Plajın kenarına da tabii bar kuruluyor, alkollü – alkolsüz içecekler satılıyor.

Bu işi 2002 yılında başlatan, Berlin’deki Strandbar Mitte olmuş. Christian Schulz, tiyatrosunun önündeki boş alana 250 ton incecik kumu serince plaj olmuş. Üstüne şezlongları, palmiyeleri koyup bir de kenarına bar kurunca şehirde yeni bir moda doğmuş. Şehrin yorgunları, streslerini tatil atmosferinde şezlonga uzanıp güneşlenerek, biralarını yudumlayarak atmışlar. DJ’lerden yavaş tempolu house ve caz müziği atmosferi tamamlamış. Ancak beach club diyerek fiyatları abartmamışlar. Giriş bedeli yok. Kahve 2, bira 2.50, şarap 3 euro. Müşterileri de gençler ve tiyatro izleyicileri. Her gün saat onda açılıyor, gece de çalışıyor.

Ardından Berlin’de benzeri onlarca yer daha açılmış. Bir kısmı bar, bir kısmı plaj gibi çalışıyor. Örneğin Oststrand, bin ton kumla yapılmış. Berlin Beach Club, her gün öğlende açıyor, akşam onda kapatıyor. Müşteriler daha çok güneşlenmeye geliyor olmalı ki, akşam altıdan sonra happy hour başlıyor. Tatil seven Almanlar bu modayı çok tutmuş ve diğer büyük şehirlere de yayılmış. Özünde bu bir açık hava barı. İnsanların tatil hayallerini süsleyen denizkumgüneş üçlüsünün son ikisini sunup para kazandırıyor.

Yazın Para Kazanma Fikri Üzerine

2005′ten sonra bu plaj modası iyice almış yürümüş. Anlaşılan her yerde tutuyor bu ayaküstü tatil fikri. Avrupa’nın birçok şehrinde yapay plajlar açılmış. Önce nehir kıyılarında kurulmuş, sonra şehir içinde boş buldukları her alana yerleşmişler. Kimi yüzmek, kimi güneşlenmek, kimi eğlenmek, kimi içmek isteyen müşteriyi çekiyor. Dışarıda ne olursa malum, bir süre sonra bize de gelir. Bizler her ne kadar yazın para kazandıran işler konu başlığında detaylara takılmış olsak da bu konuda çeşitli seçeneklere de göz atmak gerekmektedir.

Bizim sahil şehirlerimizde bir zamanlar plaj varmış ama artık geçmiş olsun. Beach club açılıyor ama, fiyatı halka hitap edemiyor. Avrupa’daki hızlı yayılmanın sırrı, uygun fiyatlı ve herkese açık olması, şehir yönetimi tarafından desteklenmesi, kafe gibi çalışması.

Bu iş fikrinin bizde de tutacağını düşünüyoruz. Ama tabii şehir içinde daracık alanlarda değil, deniz ve nehir sahillerinde kurulur; kafe veya bar olarak çalışmasına ruhsat verilirse.
Makul fiyat için düşük yatırım ve hafif hizmet şart. Öncelikle belediyelerle arası iyi olan girişimcilerin ve sahildeki büyük arsasına imar izni alamayan arsa sahiplerinin ilgileneceği bir iş bu. Hizmet hafif olacak ama basit olması beklenmemeli. İşi bilen bir ekip kurmak gerek.
Bu işin bizde başlaması için belediyelerin işin potansiyelini anlaması lazım. Büyük şehirlerde yazın hemen her sektörde işler azalır. Çünkü insanlar şehir dışına kaçar. Oysa yazın insanlara tatil atmosferini biraz olsun yaşatacak yerler olursa şehrin canlılığı sürer. Belediyenin işi, şehirdeki ekonomiyi ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Paris’te Plage ile gelen ek turizm potansiyeli de ortada.

Bir önceki yazımız olan Bayanlara Özel Havuz Açmak başlıklı makalemizde bayanlara özel havuz, iş ve iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir