TÜRKİYE’DE giderek gelişen peynirciliğin önemli bir problemi var. O da süt, peynir haline dönüştükten sonra açığa çıkan peynir altı suyunun çoğu işletmede heba olup gitmesi. Oysa batı dillerinde ‘whey’ olarak anılan bu değerli sıvı, hem süt şekeri (laktoz), hem de doğal besin içeriği açısından oldukça zengin. Özellikle protein yapısı vazgeçilemeyecek kadar önemli.
2015 yılı itibariyle Türkiye’de peynir üretimi sonucu ortaya çıkacak peynir altı suyunun 420 ila 450 bin ton olabileceği tahmin ediliyor. Ancak birçok tesiste kristalizasyon tesisinin olmaması nedeniyle bu değerli sıvının bir bölümü doğaya atık olarak bırakılıyor. Bir kısmı ise lor üretiminde kullanılıyor.
Başta unlu mamuller olmak üzere salam, sosis, hazır çorba, çikolata, fondan, tatlı gibi onlarca ürünün formülüne girebilen bu lezzet verici maddenin yurtdışında da önemli bir pazarı var.
En azından atık madde olarak kayıplara karışan miktarı işlemek üzere büyük kurumlardan bağımsız bir vvhey kristalizasyon tesisi kurulabilir. Bu tesiste, üreticilerden toplanan peynir altı suyu, çeşitli form ve niteliklerde kristalize edilebilir. İşin önemli tarafı ise küçük işletmelerle yıllık anlaşmalar yaparak yeterli hammadde akışını sağlamakta.
Bundan sonrası ise endüstriye kristal peynir altı suyu ve türevlerini satmaktan ibaret. Bu işe ilgi duyan girişimciler ev tüketimi için perakende piyasasına da girebilir.

Bir önceki yazımız olan Taze Meyve Özsütü Üreticisi Olmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir