Outdoor Reklamcılık Nasıl Yapılır?

İş Fikirleri

"Outdoor Reklamcılık Nasıl Yapılır?" yazısı 17 Mayıs 2014 tarihinde admin tarafından yazıldı.

0

Sırtlarında ya da bisiklet ve scooter üzerine reklam panosu taşıyan gençler, günde 4 saat çalışarak 50 lira kazanabiliyor… Sizin de mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bu sıralar cadde ve sokaklarda kafasında ya da sırtında ilginç tabelalar taşıyan gençler dolaşıyor. “Acaba bu çocuklar ne yapıyor” diye merak edenler varsa yanıtını hemen verelim. Son dönemde firmalara geleneksel reklam mecraları dar gelir oldu. Yani TV, sinema, radyo, bilboard artık “out”. Şimdi herkesin gözü alternatif reklam mecralarında.

Firmalar, tüketicinin dikkatini daha çok çekebilmek, fark yaratabilmek için dinamik, yenilikçi ve yaratıcı mecralara başvuruyor. Bunların başında da “moving board” adı verilen “reklam hamallığı” geliyor. Sadece o da değil; “bike board”, “scooter board”, “showroom board”, “segway board”, “van board” ve “air board” gibi Avrupa ve Amerika’dan ithal tanıtım modelleri firmaların pazarlama stratejilerinde önemli yer tutmaya başladı.

Düşük Maliyet Yüksek Kazanç

Moving board, fikir olarak Avrupa’da doğmuş ve halen 40 ülkede uygulanan, yenilikçi ve dinamik bir reklam mecrası. Işıklı ve hareketli reklam panolarının sırtta taşınması yoluyla yapılıyor. Klasik mecralara göre pek çok üstünlüğü var. Her şeyden önce dikkat çekiyor ve hedef kitleyi nerede olursa olsun bulup mesajı iletiyor. Aynı zamanda taşıyıcı kişiler hedef kitleye bilgi verebiliyor, broşür veya örnek ürün dağıtabiliyor. Bu mecra, hedef kitleye istenilen yerde, istenilen saatte ulaşabilmesi özelliğiyle küçük bütçelerle maksimum fayda sağlıyor. Örneğin, bir içecek markası yazın güneydeki plajlardan birinde ürününü tanıtmak, tattırmak ve anlatmak istiyor. Bunların hepsini moving board yöntemiyle az bir maliyetle yapabiliyor.

Ücretler, adet ve gün sayısına bağlı olarak değişiyor. İstanbul’da 1 gün için minimum 4 kişiyle çalışılıyor. Bu da hizmet alacak firma açısından bin 200 liralık bir bütçe anlamına geliyor. Gün ve kişi sayısı arttıkça birim fiyat düşüyor. Örneğin, 8 kişilik bir ekibin 4 hafta sonu uygulanacağı bir kampanya için 16 bin liralık bütçe gerekiyor. Yıllık anlaşmalarda ise fiyatlar daha da düşüyor.

Müzikli, Işıklı Tanıtım

Moving board dışında, diğer yenilikçi reklam mecraları arasında, bike board, scooter board, showroom board, segway board, van board ve air board yer alıyor.
Bunlardan bike board, bisikletler üzerinde taşınan ışıklı ve hareketli reklam panoları anlamına geliyor. Her bir bisiklet üzerinde 3 adet reklam panosu bulunuyor. Gündüz ya da gece bisikletin gidebileceği ve hedef kitlenin bulundu ğu her yere gidebiliyor. Scooter board, scooter arkasına bağlanan bir römork üzerinde taşınan ışıklı ve hareketli reklam panolarını ifade ediyor. Hem bike board hem de scooter board, gece ışıklandırılıyor ve entegre ses düzeni sayesinde reklam müziği de çalabiliyor.

Outdoor Reklamcılık Türleri

  • Moving board: Sırtta taşınan ışıklı ve hareketli reklam panoları. Gündüz ya da gece şehirde, plajda, dağda, kısaca hedef kitlenin bulunduğu her yere gidebiliyor. Taşıyıcılar ürün ya da kampanya hakkında bilgi verebiliyor, numune ya da broşür dağıtabiliyor. Her tür kampanya, ürün ve hizmet tanıtımı, konser, festival, spor aktivitesi, açılış ve organizasyonda kullanılabiliyor.
  • Bike board: Bisikletler üzerinde taşınan ışıklı ve hareketli reklam panoları. Her bir bisiklet üzerinde 3 adet reklam panosu bulunuyor. Gündüz ya da gece bisikletin gidebileceği ve hedef kitlenin bulunduğu her yere gidilebiliyor. Taşıyıcılar ürün ya da kampanya hakkında bilgi verebiliyor, numune ya da broşür dağıtabiliyor. Üzerine yer alan entegre ses düzeni sayesinde reklam müziği çalabiliyor.
  • Scooter board: Scooter arkasına bağlanan bir römork üzerinde taşınan ışıklı ve hareketli reklam panoları. Gündüz ya da gece scooter’ın gidebileceği ve hedef
  • kitlenin bulunduğu her yere gidebiliyor. Taşıyıcılar ürün ya da kampanya hakkında bilgi verebiliyor, numune ya da broşür dağıtabiliyor. Üzerine yer alan entegre ses düzeni sayesinde reklam müziği çalabiliyor.
  • Showroom board: 2 katlı çok amaçlı konteynır tabanlı bir tanıtım mecrası. Bire bir ölçekli ürün sergilenmesine olanak veren alt kat camlı bölüm, ürünün görseli ya da mesajın yer aldığı üst bölüm ise ışıklı reklam panosu bölümüdür. Camlı bölümde gerçek bir araba sergilenirken ışıklı üst bölümde aracın görselleri ya da herhangi bir mesaj yer alabiliyor.
  • Segway board: Segway aracının önüne monte edilen reklam panosu. Aracı kullanan kişiler tıpkı moving board’da olduğu gibi hedef kitleyle iletişime geçerek bilgilendirme yapabiliyor.
  • Van board: Kısa süreli sabit ya da hareketli reklam panosu ihtiyacı için mobil olarak kullanılıyor. Van tipi aracın iki yanına yerleştirilen ve her biri 5 görsel döndürebilen panolardan oluşuyor. Açılışlar, kampanyalar, festivaller, konserler ve spor etkinliklerinde kullanılıyor.
  • Air board: PVC esaslı, havayla şişirilen çerçeve ve görsellerden oluşan portatif reklam panoları. Acil ya da kısa süreli uygulamalarda kullanılıyor. Su üzerinde durabilen modeliyle deniz ve plaj reklamcılığında da tercih ediliyor. Fuar açık alanları, festivaller, konserler, şehir içinde uygun alanlar, spor ve deniz aktivitelerinde uygulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kaykay Pisti İşletmek başlıklı makalemizde iş, iş fikirleri ve kaykay pisti cafe hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket: , , , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri dön ↑