Perakende dükkanlar, sinemalar, fabrikalar, havaalanları, okullar, tiyatrolar, hastaneler, restoranlar, iş merkezleri,  ve daha fazlasının paylaştığı ortak özellik nedir? Hepsi otomat işi yapmak için ideal noktalardır. Bu yerlerden herhangi birinde, siz olmadan 24 saat boyunca satış yapmak için otomat işi harika bir seçim olacaktır.

Otomat İşi Kazandırır mı

Otomat makinası sektörünün yıllık satışları milyar liraları bulmaktadır. Artık günümüzde otomat makinelerinde sadece içecekler ve yiyecekler satılmıyor. Bugünlerde telefon şarjından play station oyunlarına, patlamış mısırdan parfümlere ve hatta ayakkabılara kadar birçok ürün ve hizmet otomat makinaları aracılığıyla satılıyor.

Tam zamanlı işinizi bırakamıyor ancak ek olarak da bir iş yapmak istiyorsanız otomat işi size bu fırsatı veriyor.

Küçük ölçekli ve yarı zamanlı olarak başlayabilirsiniz. Başlangıçta işinize devam ederken birkaç otomat makinasına yatırım yapabilir ve onları yakınlardaki satış noktalarına yerleştirebilirsiniz. Geceleri ve hafta sonları da kontrollerini ve bakımlarını yapar kazancınıza kazanç katabilirsiniz.

Öncelikle “Otomat işine nasıl başlanır?”

Yatırım yapmadan önce otomat makinası piyasasını araştırın. İnternette sınırsız kaynak mevcut, kesinlikle bu konuyla ilgili detaylı bilgi edinin, sektör dergilerini okuyun.

Rekabetin olmadığı ortamlarda otomat makinası sahipleriyle biraraya gelin ve onlardan bilgi almaya çalışın.

Hedeflerinizin ve amaçlarınızın yer aldığı bir iş planı hazırlayın. Yatırımınızın toplam maliyetini, gerekli olan çalışma sermayesini, nakit kazanım tahminlerini, konumunuzu ve gelecekle ilgili büyüme stratejilerinizi ayrıntılarıyla planlayın.

Otomat makinelerini almadan önce makineleri koyacağınız yerleri keşfedin. Satacağınız ürünleri satın alacak olan müşterileri nerelerde bulabileceğinizi düşünün. Daha sonra birkaç hafta boyunca farklı zamanlarda belirlediğiniz noktaları ziyaret ederek müşterilerin detaylı özelliklerini ve yaya trafiğini gözlemleyin.

Başlangıç maliyetinize, lokasyon masraflarınızı eklemeyi unutmayın. Otomat makinanızı koyacağınız çoğu yerde sizden kira veya satışların belli bir yüzdesi kesinlikle istenir.

Otomat makinalarını tek tek ziyaret etme süreniz yatırım yaptığınız makineye bağlı olarak günlük veya aylık olarak değişecektir. Müşteri tabanınız arttıkça daha fazla satış otomatına yatırım yapabilirsiniz ve girişiminizi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz.

“Otomat işinde başarılı olmak için nelere dikkat etmeli?”

Başarının en önemli anahtarı iş yapılan dükkanlarda olduğu gibi seçtiğiniz noktalardır.
Doğru yeri bulun ve otomatınızdan uzun yıllar boyunca kazanç sağlayın. Trafiğin yoğun olduğu yerler de avantajlı konumlardandır. Ancak birden fazla otomat makinanız olursa alana dikkat etmeniz gerekir. Otomat makinalarının bulunduğu yerler birbirinden uzaksa zaman kaybedersiniz ve ulaşım maliyetleriniz yükselir. Diğer taraftan otomat makinaları birbirine çok yakın olursa da her makinenin kar potansiyelini riske atmış olursunuz, bu konuda titiz çalışma çıkarmak durumundasınız.

Otomat makina çeşitlerini ve makina üreticilerinin itibarını araştırın. Otomatlar yüksek kalitede üretilmiyorsa bakım süresi ve masrafları için fazladan para harcamanız gerekir. Bu da karlılığınızı belli oranda azaltacaktır.

Satış otomatlarını tamir edebilecek mekanik becerileriniz var mı veya tedarikçi firma ile telefonda görüşerek verilen talimatları uygulayabilir misiniz?  Tornavida ve pense gibi birkaç alet alarak arabanızda saklayın. Ayrıca tedarikçilerinize teknik destek verip vermediklerini sorun.

Karınızı en yüksek seviyeye çıkarmak için idari gereksinimlerinizi minimuma indirin. Bunu işinizi evden yürüterek yapabilirsiniz.

Küçük sermayeli ve kazançlı farklı bir iş arıyorum diyenlere en güzel iş fırsatlarını ve fikirlerini sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Dilerseniz farklı iş fikirleri bölümüne göz atarak farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bize sağladıkları destek için maaş sorgulama adresine teşekkür ederiz.

Soru sor! “Otomat İşi Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir