Manda Sütü ve Yoğurdu Üretmek

Sultan Sazlığı, Amik Ovası, Ereğli, Hotamış, Eşmekaya gibi yüzlerce sulak alanımızı şöyle bir anımsayın! Bilindiği gibi manda, sulak yerleri seven, eti, sütü ve derisiyle çoğumuzun günlük yaşamında yer edinmiş bereket sembolü denebilecek bir hayvandır.

Eskiden manda eti satan kasaplar, manda yoğurdunu bir pazarlayan köşe başı işletmeler vardı. Mandanın kaymağı başka olur, beyaz renkli tereyağının tadına doyum olmazdı. Karadeniz dahil her yörenin manda yetiştirme tekniği o yöredeki bitki örtüsüne uygun yapılırdı. Manda, ne bulursa yiyen kanaatkar bir hayvan olarak her türlü işte dahi çalıştırılırdı. Peki ya şimdi? Hepsi kaybolup gitti.

Örneğin, manda sayısının çok yüksek olduğu illerimizden Afyon’da bile haşhaş küspesiyle manda beslenmesi zamanında pek ünlüydü. Bugün manda kaymağı ve yoğurduyla ününü hala koruyan Afyonkarahisar’da 10 yıl önce 150 bin olan manda sayısı şimdi 9 bine inmiş durumda. Türkiye’de 1960’larda 1 milyona yaklaşan manda popülasyonu günümüzde 10 bin adede kadar gerilemiş.

Velhasıl süt ve et için ülkemizde bir büyük tehlike daha… Buna karşın bu tablo, kırmızı et krizinin konuşulduğu şu ortamda girişimciler için bir fırsat kapısı neden olmasın? Anavatanı Hindistan ve Güney Asya olan mandanın ömrü 30 yıl kadar. Gebe kalması ve doğurması sığıra göre özellikle daha kolay. Özel yapılmış beslenme üniteleri ve sulak bir alan manda besiciliği için yeterli.

Manda kalitesiz yemleri bile değerlendiriyor ve kaliteli ete dönüştürüyor. Sütü ise yüzde 10’a varan yağ oranı ve lezzetiyle her yerde aranabilecek özelliklere sahip. Yetiştiriciliğin ön şartı ise şu: Derisinin kalın olması nedeniyle serinleme ihtiyacı için derinliği uygun bir göletin besleme ünitelerinin önünde inşa edilmesi gerekiyor.

Manda yetiştiriciliği, başta Tarım Bakanlığı olmak üzere çoğu kurum ve üniversite tarafından destekleniyor. İşin inceliklerini öğrenmek ve uygun bir yerde yatırım yapmak şimdi çok kolay. Düşük faizli uzun vadeli krediler ise devlet bankalarında bu işin girişimcilerini bekliyor.

Henüz ülkemizde modern koşullarda örnek bir manda çiftliği yok. Bu işin öncülüğünü siz yapabilirsiniz… Fikir bizden, girişim sizden.

Bir önceki yazımız olan Ev Hayvanları İçin Tuvalet başlıklı makalemizde ev hayvanları için tuvalet, evcil hayvan tuvaleti ve girişimcilik hakkında bilgiler verilmektedir.

1 yorum

  1. dicle nehri kenarında arazi satın alıp soyu tükenmekte olan camışlar için çiftlik kurmayı düşünüyorum .hatta satın almak için girişimde bulunduğum bir arazi bile var bu konuda nasıl bir yardımınız olabilir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*