Kürdan Üretimi Nasıl Yapılır?

Kürdan, dondurma çubuğu, çöpşiş çubuğu, doktor çubuğu ve Uzakdoğuluların kullandığı yemek çubukları…

Tüm bunların üretim teknikleri birbirine oldukça yakın. İlk üretim örnekleri saz kamışından yapılırken, şimdi gelişmiş tipleri, baskılı modelleri ve hijyenik çeşitleri artık tabii ki otomatik makinelerde yapılıyor.

Hatta bazı parçaları birleştirerek çeşitli dokumalar üreten, “ahşap perdeler”, “sanat yapıtları” meydana getirenler de mevcut. Kimi hobi meraklıları ise özel kesim kürdanlardan “elişi maketler” dahi yapıyor. Uçak, otomobil ve gemi maketçiliği…

Son yıllarda ise minyatür bayraklar için çubuklar yapılıyor, kokteyl malzemelerinde çokça kullanılıyor. “Kanepe türü sandviçlerde” tüketim oldukça fazla…

Ancak projenin iki yüzü var. Kürdan ve benzerlerini üretip satmak ya da oldukça basit olan kürdan makinelerini üreten küçük bir sanayi işletmesi kurup dünyaya açılmak!

Kürdan Deyip Geçmeyin!

Kafanızda bir fikir oluşması için önce bildiğimiz kürdandan başlayayım. Klasik kürdanlar artık sert ağaçlardan yapılıyor. Doğal renginde veya çeşitli renklerde üretmek mümkün. Hatta desenli, baskılı olanları da mevcut… Sert ağaçlar budaklarından arındırıldıktan sonra freze makinelerinde belli bir ölçüye getiriliyor. Sonra kürdan makineleri bunları özel boylarda kesip uçlarını sivriltiyor. Akabinde el değmeden paketleme makinelerine gönderen bağlantı elemanları devreye giriyor. Gerekirse hijyen açısından tek tek poşetlemek de mümkün bu sistemde.

Klasik yemek kürdanları yanında özel amaçlı kürdanlar yapmak da mümkün. Sushi tüketiminde kullanılan çubuklar bunun örneklerinden.

Kürdan Makinesi Yapmak İmkansız Değil

Kürdanlardan sonra en çok tüketilen ağaç menşeli ürün dondurma çubukları.

Üretim kalıp değişiklikleriyle neredeyse aynı tekniğe dayanıyor. Çubukların üzerine yüksek ısı etkisiyle baskı yapmak da mümkün. Kürdan ve benzeri materyali üreten makineler artık batıda pek üretilmiyor. Oldukça ucuz olan bu makinelerin üretimi tamamen Çin’in eline geçmiş durumda. Çin’de onlarca kürdan makinesi üreticisi var. Aslına bakarsanız kürdan makineleri çok da teknoloji gerektiren karmaşık sistemler değil. Hatta Çinlilerin ürettiği makinelerin daha düzgün formlarda bizde üretilmesi de mümkün.

Milyarlarca ifade edilebilecek tüketimi olan kürdan ve benzeri çubukları üretmeyi düşünen girişimcilerin ufak bir araştırmayla makine dizaynlarına ulaşacaklarını sanıyorum.

Daha küçük çapta iş yapmak isteyenler ise bu makinelerden bir ya da birkaçını tedarik edip kürden ve benzerlerinin üretimine geçebilirler.

Kısacası kürdan ve benzeri malzemeyi üretmek hem kolay hem de pazarı hazır olan bir iş. İster makinesini yapmayı düşünün, isterseniz sadece kürdan üretmeyi.

Bir önceki yazımız olan Evde Gözleme Pişirip Satmak başlıklı makalemizde girişimcilik, gözleme pişirip satmak ve iş hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*