KOSGEB Girişimcilik Kobi Desteği Programları ve Teşvikler

girişimcilik destekleri

Hayalinizdeki işletmeyi kurmak için tüm planlarınızı yaptınız ancak bir miktar desteğe ihtiyacınız olduğu için ilk adımı atamıyor musunuz? Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, devlet imkanlarıyla sağlanan Kobi Desteği programlarından birine başvurmak olacaktır. Kobi Desteği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından KOSGEB aracılığıyla küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri finansman, eğitim, AR-GE, uluslararası ticarete geçiş gibi konularda desteklemek amacıyla sağlanan desteklerden her biri için kullanılan terimdir. Kosgeb’in sunduğu Kobi Destekleri şu kategorilere ayrılmaktadır:

  • Girişimcilik Destekleri
  • AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
  • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
  • KOBİ finansman destekleri
  • Laboratuvar hizmetleri
  • İŞGEM/TEKMER Programı

Şimdi bu Kobi Desteği kategorilerinde hangi desteklerin yer aldığını ve ilgili destekleri almak için hangi şartların sağlanması gerektiğine tek tek göz atalım.

GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ

Girişimcilik Destekleri aşağıda listelediğimiz 4 programdan oluşmaktadır.

  • Geleneksel Girişimci Destek Programı
  • İleri Girişimi Destek Programı
  • İş Planı Destek Programı
  • Girişimcilik Destek Programı

a) Geleneksel Girişimci Destek Programı

Bu programda girişimciler tarafından kurulan yeni işletmelerin faaliyetlerini sürdürme oranının yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Programa başvurmak için Geleneksel Girişimci Eğitimi’ni tamamlamış ve bir işletme kurmuş girişimci olmanız gerekiyor.

Programda gerçek kişi işletmelerine 5.000 TL, sermaye şirketi işletmelerine ise 10.000 TL kuruluş desteği sağlanıyor. Ayrıca işletmenin faaliyetini sürdürdüğü her dönem için 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişen destekler sağlanıyor. Bunlara ilaveten tüm işletme türleri için 5.000 TL sertifika desteği de veriliyor.

b) İleri Girişimci Destek Programı

Bu program Türkiye’nin stratejik öncelikleri kapsamında tespit edilen sektörlere dahil bir işletme kuran girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

Programa başvurmak için İleri Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlamak ve belirlenen faaliyet konuları listesinde yer alan sektörlerde faaliyet gösteren bir işletme olmanız gerekiyor.

Programda kuruluş desteği olarak gerçek kişi işletmelerine 5.000 TL, sermaye şirketi işletmelerine ise 10.000 TL destek sağlanıyor.

Ayrıca makine, teçhizat ve yazılım desteği olarak işletmede kullanılan teknoloji seviyesine bağlı olarak 100.000 TL ile 300.000 TL arasında değişen destekler sağlanıyor.

Performans desteği olarak ise a maddesinde yer alan miktarlar sağlanıyor.

c) İş Planı Destek Programı

Bu program, girişimcilik dünyasında yer alan oyuncular ile iş birliği yapılarak girişimcileri iş kurma ve işi sürdürme amacıyla teşvik etmek için düzenlenen girişimcilik konulu yarışmalarda başarılı olan iş fikirlerinin faaliyete başlaması için ödüllendirilmesini amaçlıyor.

Program kapsamında 25.000 TL ile 100.000 TL arasında değişen iş planı ödülleri destek olarak sağlanıyor.

Bu destekten yararlanabilmek için yurt içi ve yurt dışı kuruluşların düzenlediği yarışmalara iş fikri ile katılmak ve ilk 3’e seçilen iş fikirleri arasında yer almak gerekiyor.

d) Girişimcilik Destek Programı

Bu program 31 Aralık 2018 itibariyle yeni başvurulara kapatılmıştır.

KOSGEB’in sağladığı diğer kobi desteği ve teşvikler hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Evde Nasıl Para Kazanabilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*