Kamelya yapımı ve kamelyalar hakkında sektörde bir işiniz olmasa bile bu işte iyi paralar kazanabilirsiniz. Müşteri kitlesi oldukça geniş olan bu sektörde alıcılar yeni ve farklı kamelyalar görmek istiyor. Bunu en iyi anlamanın yolu turistik bölgelerdeki işletmeciler ile görüşmekten geçiyor. Daha önce ufak da olsa bu sektörde deneyimimiz bulunduğu için rahatlıkla söyleyebiliriz ki yeni kamelya modelleri her zaman dikkat çekiyor.

Turizm sektöründe kamelyaları sık satın alan müşteri grupları arasında restoranlar, oteller ve çay bahçeleri bulunmakta. Buna ilave olarak lüks villa sahipleri de bu ürünlere rağbet gösteriyorlar. Burada güzel olan fırsat ürünü bir tane değil işletmeye göre beş adet veya yirmi adet de satma imkanınızın bulunması. Kısa bir örnek vermek gerekirse Sakarya Kuzuluk Kaplıcalarında bulunan çay bahçeleri ve alabalık tesislerinin hepsinde birden fazla kamelya var. Ve bütçeye göre bu kamelyalar 2-3 yılda bir yenileniyor.

Kamelya Yapımı ve Satışı Nasıl Yapılabilir

Bu konuda bahsettiğimiz kamelya yapımı ahşap ve kaba görünümlü kamelyalar değil. Daha çok portatif olan çabukla kurulabilen ve müşterinin tercih edebileceği estetik görünümlü kamelyalar. Demir doğramacılara işin profil kısmını ürettirebilir ve brandacılara da üstünü kaplatabilirsiniz. Biraz daha farklı araştırmalar ile ürünü üretmek için farklı yöntemler de bulabilirsiniz. İşin püf noktası ise pazarlama, satış kısmında. Bu ürünü sadece üretip birkaç ilan vermekle kalırsanız emin olun satışlarınız düşük olur. Bunun yerine sürekli tesislere gitmeli ve birebir tanıtım yapmalısınız. Eğer çok üretme kapasiteniz olursa o zaman yapı marketleri ve nalburlara bu tarz ürünleri toptan olarak da satabilirsiniz. Nalburları özellikle tavsiye etmemizin sebebi ise yeni yapılan birçok villa malzemelerini buralardan temin ediyor ve bu tarz ürünler çok çabuk dikkatlerini çekiyor.

Daha çok kamelya modeli görmek isterseniz ebay ve alibaba da yüzlerce seçenek arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Bu sitelerde arama yaparkan “gazebo” kelimesiyle arama yapmanız gerektiğini unutmayın…

Bir önceki yazımız olan Çilek Yetiştirmek ve Çilek Bahçesi Kurmak başlıklı makalemizde çiçek bahçesi nasıl kurulur, çilek yetiştiriciliği ve iş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir