İş Kurmadan Önce Yapılması Gerekenler

Evet, farklı konu başlıkları ile yazmaya devam ediyoruz. Her geçen gün güncellenen alt yapımızla daha detaylı bilgi sahibi olmak ve farklı konu başlıklarına hızlı bir şekilde ulaşmak için yapmanız gereken tek şey adresimizi ziyaret etmek olmalıdır. İş kurmadan önce yapılması gerekenler yazısı sizi daha farklı konu başlıklarına yönlendirmek için burada bekliyor…

Pazar ve fırsat araştırması yapın

Pazarda eksik, az veya hiç olmayan bir malı veya hizmeti araştırın. Pazarın bu eksikliği sizin fırsatınızdır. Fırsatları gözden geçirin, sizin için en uygun, en az riskli ve size en yakın seçeneği seçin.

Adımlarınızı küçük ama emin atın

İnsanların en büyük hatası yapacağı işi makro boyutta düşünürler. Açacağı dükkanı, fabrikayı, alacağı malı, vereceği hizmeti en üst düzeyde sunmak isterler. Olabildiğince küçük adımlar atın, bu adımlar sizin pazara yavaş yavaş ama emin olarak girmenizi sağlar. Büyük holdingler gökten en son haliyle inmedi, önce küçük bir dükkan, daha sonra daha büyüğü, sonrasında bir fabrika, sonrasında 2. fabrika, sonrasında holdingleşme olmuştur.

Başlamak bitirmenin yarısıdır

Bir işte başarılı olup olmayacağınızı bu işe girerek öğrenebilirsiniz. Yeni kurduğunuz iş sizi tahmin ettiğinizden daha çabuk istediğiniz yerlere getirebilir. Veya tam tersi en başında teslim bayrağını çekebilirsiniz. Ama başarısız olsanız bile bundan bir hayat dersi, yeni insanlar, yeni bir bakış açısı kazanarak belki az da olsa kârlı çıkabilirsiniz.

Değer yaratın

Farklı bir şey üretin veya sunun. Eğer benzersiz olursanız bu dilden dile aktarılacaktır ve insanlar tanıdıkları vasıtasıyla size ulaşacaktır. Bu reklamın en sağlamı ve bedava olanıdır.

Kusursuz olamazsınız

İşinizde kusursuz olmak yerine onu severek ve geliştirerek yapmak en iyisidir. Bugün en büyük gıda şirketlerinde, en büyük araba firmalarında, en büyük global şirketlerde bile yüzlerce binlerce kusurlu ürün çıkmaktadır. Yapacağınız kusurlardan ders almayı bilin. Fakat bu kusurlar sizi işinizden küstürmesin.

İş planına harfi harfine uymayın

Kusursuz olma hissi ilerlemenizi engeller. Planlarınızda esneme payı bırakın. Harfi harfine plana uyarsanız deneyimlerinizi yansıtma imkanı bulamazsınız. Yaptığınız işe deneyiminizi ve öğrendiklerinizi katın.

Rakamlar yerine müşterilerinize odaklanın

Yapacağınız işte sayısal istatistiklerden, küçük hesaplardan çok müşterilerinize odaklanın. Çok kâr etmek için bir müşteriyi kaybederseniz bu size 10 müşteri kaybı olarak dönebilir.

İlham veren ve eleştirel arkadaşlar edinin

Her yaptığınız işi öven arkadaşlar yerine farklı fikirler üreten, yanlış yaptığınızda bunu size yapıcı bir şekilde eleştirel olarak ileten arkadaşlar edinin. Bu sizi daha çabuk ileriye  taşıyacaktır.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Bugün iyi olan işiniz yarın önemsiz bir hal alarak kötü olabilir. Çok büyük paralar kazanırken faturalarınızı ödeyemez duruma gelebilirsiniz. Bundan kurtulmanın en önemli yolu olumlu anlamda değişmektir. İşinizi değiştirin, alışkanlıklarınızı değiştirin, bakış açınızı değiştirin, düşüncelerinizi değiştirin. Değişmekten korkmayın.

Yaptığınız işten zevk alın, hayatınıza neşe katın

Yaptığınız bütün işler hayatınızı daha iyi hale getirmek, yaşamdan zevk almak, neşe içinde sevdiklerinizle beraber geçirmek içindir. Bu amaçlara ulaşmak için çalışırken mükemmel olmaya çalışır ve hayatınızı sadece iş odaklı kurabilirsiniz. İşinizi hayatınız yaparsanız hayatınızı yaşamaya zamanınız kalmayacaktır. En güzeli işinizi, ailenizi, sevdiklerinizi, hayatınızı dengeleyerek zaman ayırarak yaşamak ve en önemlisi bunlardan zevk alabilmektir.

Bir önceki yazımız olan Rehberlik Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*