Harcamalarımı Nasıl Kısarım ?
Çoğu insanda gördüğüm bir tepki belki de maaş günü akşamı maaş geldiği gibi gitti bir ay daha bekleyeceğiz.. Kazanması zor ama harcaması çok kolay olan günümüzde harcamaya bir başladığınızda sonu gelmek bilmez. Düzensiz yapacağınız harcamalar sizleri ay sonlarında sıkıntıya sokacaktır, özellikle bilinçsizce kullandığınız kredi kartları bunların başında geliyor.

Peki ama nasıl daha az para ile geçinebilirim diyenler için bir kaç ipucu hazırladık.

1.Öncelikle her ay yaptığınız sabit giderleri not edin. Ve bunların dışındaki zevklerinize göre yaptığınız harcamaları da yazın ve genel gider harcamaları dışındaki yapılan harcamaları azaltma yoluna gidin. Her ay size ne kadar kalıyor bunun ne kadarını harcama yapabilirsiniz düşünün ve ona göre harcama yapın.

2. Son aylarda yaptığınız tüm harcamaları inceleyin kredi kartı ekstrelerinize bakmanız daha mantıklı olacaktır. Paralarınız en çok nerelere gidiyor olmazsa olmaz alışverişler mi yoksa keyfimi bunlara dikkat edin. Gerekli olmayan harcamaları tekrarlamaya çalışın.

3.Bütçe planlamanızı yapın ilk 2 maddede ki bilinçsiz harcamaları yok edin ve daha tutarlı olmaya çalışın. Aylık genel giderler dışında harcama yapmamaya yapacaksanız bile bütçenize göre yapın.

Bir önceki yazımız olan Bir Gecede Zengin Olabilmek başlıklı makalemizde Bir Gecede Zengin Olabilmek ve Bir Gecede Zengin Olunurmu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir