Emekli Olduktan Sonra Hangi İşi Yapabilirim

Uzun yıllar boyunca çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazandınız. Neticesinde aldığınız paranın artık size yetmediğini düşünüyorsanız bu yazımız kesinlikle sizin için! Eğer yıllarca çalıştınız ve emekli oldunuz ama sonrasında aldığım maaş bana yetmiyor diyorsanız bu yazı sizin için arkadaşlar. Çünkü emekli olduktan sonra özellikle ülkemizde emekli maaşlarının düşüklüğü can sıkıcı bir noktada.

Emekliyim İş Kurmak İstiyorum

Öncelikle emekli olanların en temel problemi üzerlerinde ki rahatlığı atıp bir üretici sıfatına bürünmeleri gerekmesi.  Bu konu hakkında size faydalı olabilecek bazı organizasyonlar var. Örneğin meslek kurslarına katılmak sizin için avantaj sağlar. Sizin zaten hali hazırda bir vasfınız olabilir ama özellikle sanat ve meslek odaklı kurslar sizin gelişmenizi de sağlar var olan vasıflarınızı da geliştirir. Bu durum tabi ki gelir elde etmenizi sağlar. Bu tarz kurslar özellikle istihdamı arttırmak için devlet tarafından bazı kurum ve kuruluşlarca açılıyor sürekli. Ücretsiz olarak katılabildiğiniz gibi çok cüzi miktarlara da bu kursları alabilirsiniz. Özellikle belediyelerin bu konuyla ilgili birimleri var ve kursları sürekli açıyorlar. Bu kursların bir başka katkısı ise çevrenizin genişlemesi. Çevreniz genişledikçe işler hakkında fikir alış verişi yapıyor ve ortak bulabiliyorsunuz ve bu sizin yapınızı değiştiriyor. Yani tüketici bir birey olmak tan çıkıp tamamen üretici bir kafaya sahip oluyorsunuz.

Genç Emekliyim Ne İş Yapabilirim

Bu konu biraz sıkıntılı bir konudur. Çünkü özellikle emekli olup emekli ikramiyesi alanlar cesaret edip bu işlere paralarını yatırmıyorlar. Çünkü insanlar yıllarca çalışıyor ve aldığı parayı geri kalan hayatında bir garanti olarak görüyor. Bu konuda kimseyi suçlayamayız ama risk almak isteyenlere de hayır demeyiz. Ama şunu bilmekte fayda var. Bu işler stres yaratır. Bu nedenle daha az riskli yatırımlar yapmak sağlık açısından da iyidir. Bu nedenle size yine de bir yer açmak falan istiyorum diyorsanız franchise yolunu öneririz. Gelin şimdi bu konuyu biraz irdeleyelim

İnsanlar kendi markalarını yaratabildiği gibi hali hazırda var olan markaların franchise larını almak daha sağlıklıdır. Bunun için öncelikle ne açmak istediğinize ya da ne satmak istediğinize bir karar verin. Çok köklü markalar çok para isteyebilir ama yeni açılan firmalar büyümek için size daha uygun rakamlara markalarını verebilirler. Bu avantaj gibi görünüyor ama aynı zamanda dezavantajda yaratabilir. Keza bu yeni markalar çok popüler olmadıklarından biraz sıkıntı yaratıyor. Daha açığı tanınmıyorlar ama ucuzlar. Müşteri çekmek mümkündür ve bu konuda size çok iş düşmektedir.

Êmekli Olduktan Sonra İş Yeri Açmak

Ev yemekleri yapmak ve satmak özellikle emekliler için çok uygun bir iştir ve yapabilirler. Emekli olanlar için olduğu kadar ev hanımları içinde biçilmiş kaftandır bu iş.

Ev yemekleri son yıllarda çok revaçta. Çünkü insanlar işlerinden çok geç geliyorlar ve evde yemek yapmakla uğraşmıyorlar. Bu nedenledir ki ev yemekleri yapan yerleri tercih ediyorlar. Gerek sizden alabiliyor ve evlerinde yiyebiliyorlar gerekse siz bir mekanda yapıyorsanız orada yiyebiliyorlar. Siz bu yemekleri yapın ve maliyet hesabını yaptıktan sonra üzerine kar koyup satın. İnsanlar eve gider gitmez ısıtsın yesin. Çok temiz bir iş. İşin içine girince biraz el ilanı bastırıp dağıtmanız size avantaj sağlar. El ilanlarını kritik noktalarda dağıtın. Mesela iş merkezlerinde. Alış veriş merkezlerinin önünde izin alabilirseniz dağıtın ve apartmanların posta kutularına atın. Az riskli bir iştir ve size kaygısız para kazandırır.

Bir önceki yazımız olan İyi Bir Döner Dükkanı Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*