Doğru Karar Vermenin Yolları
Doğru karar verebilmek bazen oldukça zor bir karar haline gelebilir ve çelişkili durumlarda özellikle 2 şey arasında gidip geliriz bazen verdiğimiz yanlış kararlar telafisi olmayan şeylere sürükler bizi.

1.Sükunetinizi koruyun. Duygularınız her zaman ön planda olmasın bazen duygularınızla değilde mantığınız ile hareket etmeniz gerekebilir bu durumlarda yapacağınız ilk şey sakinliğinizi korumak ve detaylı bir şekilde düşünüp en doğru kararı vermek olacaktır.

2.Mümkün olduğunca çok bilgi edinin. Karar vereceğiniz konu hakkında yeterli bilginiz olmayabilir bu gibi durumlarda karar vermeden önce konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya çalışın.

3.Risk ve kazançları kıyaslayın. Bazen mantıkda bir yere kadar diyebilirsiniz bazı durumlarda risk almanız gerekebilir ama mantık ve risk arasındaki o ince çizgiyi çok iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Risk ve kazanç dengeli olmalıdır fakat yine de sonuç sizin kişisel tercihlerine göre de değişim gösterebilir.

4.Mutlaka yedekte bir B planınız olsun. Yapacağınız her eylem için ikinci bir planınız mutlaka olmalıdır bu sayede çıkmaza düşmez hemen diğer planı uygulayabilirsiniz.En iyi kararları verebilmek için her zaman kedinizi en kötüsüne hazırlamanız gerekmektedir.

5.Bir seçim yapın. Kararınız ne olursa olsun seçiminizi yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Harcamalarımı Nasıl Kısarım ? başlıklı makalemizde Harcamalarımı Nasıl azaltırım, Harcamalarımı Nasıl Kısarım ? ve para harcamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir