Çilek Yetiştirmek ve Çilek Bahçesi Kurmak

Her geçen gün farklı bir konu başlığı ile ilgili yazı yazmaya çalışıyoruz. Bugün çilek bahçesi kurmak sorusu ile ilgili tüm merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Lütfen yorumlarınızı yazının alt bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Sizden gelen yorumları önemsediğimizi ve bu yorumlara göre yeni yayınlarımıza yön verdiğimizi unutmayın.

Çilek hepimizin sevdiği lezzetli güzel bir mevye türü. Biliyorsunuz ki çilek her yıl dikilen bir ürün değil. Çileğin bir defa dikimi yapıldıktan sonra 5 yıl boyunca ürün vermekte. 1 dekar alanda sulama, fide, gübre, ilaç ve işçilik maliyetleri 2 bin TL civarında bir maliyet çıkartıyor. Bazı yatırım kalemleri 5 yıl boyunca kullanıldığı için sonraki yılların maliyeti ise daha düşük oluyor. 1 dekardan 3-4 ton ürün elde edilebiliyor. 2,5 TL’den hesaplandığında dekardan en az 7.500,00-TL gelir elde etmek anlamına geliyor. Bu rakam bir çok tarım ürününde mümkün değil. İşte bu yüzden karlı çilek yetiştirmek gerçekten kârlı bir alan. Farklı konu gibi görünse de çilek ihracatı ile çilek bahçesi kurmak konularını birlikte incelememek gerekmektedir.

Çilek Yetiştiriciliği ve Bahçesi Kurmak

Çilek yetiştiriciliği başta Akdeniz bölgesi olmak üzere üretimi giderek artan bir sektör olarak görülmekte. 2001 yılında 117 bin ton olan üretim son yıllarda 400 bin tona dayanmış durumda. Türkiye çilek yetiştiriciliğinde İspanya’yı geçerek ikincilik koltuğuna yerleşti. Birinci olan ise Amerika yıllık 1.2 milyon ton çilek üretimi yapıyor. Şu an tarlalarda 2,5 TL’ye alıcı bulan çilek marketlerde 5-10 TL arasında satılıyor ve sezonun bol olduğu dönemlerde ise fiyatlar geriye az da olsa doğru çekiliyor. Türkiye çilek üretiminin yarısını Mersin karşılıyor. Mersin’de de Silifke üretimin %80′ini oluşturmakta.

Çilek Bahçesi Konusunda Başarı Örnekleri

Dilerseniz burada bulunan videodan yardım alarak istenirse nelerin başarılabileceğini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Çilek Bahçesi Son Yılların Önemli Kalemlerinden 

Çilek son yıllarda önemli bir iharacat ürünü haline geldi. Başta Rusya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, Ukrayna, Polonya ve Balkan ülkelerine 20 bin tona yakın ihracat yaptık. 25 milyon dolarda ihracat geliri elde ettik.

Akdeniz ihracatçı birlikleri Başkanı Ali Kavak çileğin ihracatı yapılabilen 20 önemli meyve içerisinde yer aldığını belirterek potansiyelinin giderek arttığını söylüyor. Ayrıca çilek ile ilgili eğitimlerinin verildiğini ve üretim böyle artmaya devam ederse 2 bin tır’a ulaşmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Eğer Akdeniz bölgesinde değerlendirebileceğiniz alana sahipseniz kesinlikle vakit geçirmeden kanalize olabileceğiniz sektörlerden bir tanesi, çilek yetiştiriciliği.

Bu arada farklı bir konuya göz atmak isterseniz bayilik bölümüne göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*