Çilek Yetiştirmek ve Çilek Bahçesi Kurmak

Girişimcilik

"Çilek Yetiştirmek ve Çilek Bahçesi Kurmak" yazısı 26 Nisan 2014 tarihinde admin tarafından yazıldı.

0

Çilek hepimizin sevdiği lezzetli güzel bir mevye türü. Biliyorsunuz ki çilek her yıl dikilen bir ürün değil. Çileğin bir defa dikimi yapıldıktan sonra 5 yıl boyunca ürün vermekte. 1 dekar alanda sulama, fide, gübre, ilaç ve işçilik maliyetleri 2 bin TL civarında bir maliyet çıkartıyor. Bazı yatırım kalemleri 5 yıl boyunca kullanıldığı için sonraki yılların maliyeti ise daha düşük oluyor. 1 dekardan 3-4 ton ürün elde edilebiliyor. 2,5 TL’den hesaplandığında dekardan en az 7.500,00-TL gelir elde etmek anlamına geliyor. Bu rakam bir çok tarım ürününde mümkün değil. İşte bu yüzden karlı çilek yetiştirmek gerçekten kârlı bir alan.

Çilek Yetiştiriciliği

Çilek yetiştiriciliği başta Akdeniz bölgesi olmak üzere üretimi giderek artan bir sektör olarak görülmekte. 2001 yılında 117 bin ton olan üretim son yıllarda 400 bin tona dayanmış durumda. Türkiye çilek yetiştiriciliğinde İspanya’yı geçerek ikincilik koltuğuna yerleşti. Birinci olan ise Amerika yıllık 1.2 milyon ton çilek üretimi yapıyor. Şu an tarlalarda 2,5 TL’ye alıcı bulan çilek marketlerde 5-10 TL arasında satılıyor ve sezonun bol olduğu dönemlerde ise fiyatlar geriye az da olsa doğru çekiliyor. Türkiye çilek üretiminin yarısını Mersin karşılıyor. Mersin’de de Silifke üretimin %80′ini oluşturmakta.

Çilek ayriyeten önemli ihraç ürünlerimizden.

Çilek son yıllarda önemli bir iharacat ürünü haline geldi. Başta Rusya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, Ukrayna, Polonya ve Balkan ülkelerine 20 bin tona yakın ihracat yaptık. 25 milyon dolarda ihracat geliri elde ettik.

Akdeniz ihracatçı birlikleri Başkanı Ali Kavak çileğin ihracatı yapılabilen 20 önemli meyve içerisinde yer aldığını belirterek potansiyelinin giderek arttığını söylüyor. Ayrıca çilek ile ilgili eğitimlerinin verildiğini ve üretim böyle artmaya devam ederse 2 bin tır’a ulaşmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Eğer Akdeniz bölgesinde değerlendirebileceğiniz alana sahipseniz kesinlikle vakit geçirmeden kanalize olabileceğiniz sektörlerden bir tanesi, çilek yetiştiriciliği.

Arananlar:

Etiket: , , , ,Arananlar:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri dön ↑