Çilek Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır ?

Çilek Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır ?
En güzel meyvelerden biri olan ve benimde çok sevdiğim çilek zor yetişen fakat iyi kazandıran bir meyvemizdir.
Girişimciler için güzel bir iş olacaktır yalnız işin tüm detaylarını öğrenmelisiniz. Öncelikle işe nasıl başlayacağınızı ve iş planınızı iyice düşünün oturup kağıda dökün.Bahçe Düzeni ve çilek yetiştirme programı nasıl pazarlayacağınız ve pazar hakkında ön araştırma şeklinde başlayabilirsiniz.

çilekÇilek türünü seçmek

1 –İlk olarak satışını yapacağınız çilek türünü seçip ona göre hazırlık yapmalısınız.Çilekler yaz üretimi be yediveren çilekler olmak üzere ikiye ayrılır.Oldukça fazla çeşide sahip olan çiçekleri hangi bölgede yetiştireceğinize türüne göre seçim yapmalısınız çünkü her çilek her bölgede yetişmeyebilir.

2 – Bitkileri bulun. Çilek tercihinizi yaptıktan sonra çilek fidesi alabileceğiniz seraları gezin ve uygun fiyattan istediğiniz çilek fidesini almaya çalışın, alırken aceleci davranmayın ve toprağa ekeceğiniz zaman alın ki dirençleri kaybolmasın

3 – Hastalık belirtilerini her zaman denetleyin.  çileklerde herhangi bir hastalık olmadığını belirleyin çilek fidelerinin yaprakları her zaman yeşil olmalıdır. Kahverengilikler ve solmuş yapraklar olmamalıdır.

4- Çileği nerede yetiştireceğinizi belirleyin

Bir önceki yazımız olan Kadın Girişimcilere Öneriler başlıklı makalemizde iş, Kadın Girişimciler ve Kadın Girişimcilere Öneriler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*