Sizin için evden yapılması gereken işler konu başlığında bu hafta Bayburt evden ek iş seçenekleri konu başlığına değinmeye çalışacağız. Aşağıda yorum bölümüne lütfen kişisel bilgilerinizi ve telefon numaralarınızı bırakmayınız. Aksi halde yorumlar yayınlanmayacaktır.

Ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bayburt, 3 ilçe ve 163 köyden oluşan yeşilliği ile ünlü olmakta olan güzel bir şehrimizdir. Çevresinde bulunan Trabzon, Erzurum, Gümüşhane ve Rize gibi komşu illere sahip Bayburt ilimiz, daha önceleri Gümüşhane iline ait bir kaza olup daha sonrasında ise il olarak Gümüşhane topraklarından çıkmıştır. Dağlık, ovalık ve vadiler eşliğinde 3 parçadan oluşan Bayburt’un eşsiz güzelliği genel yapı olarak küçük olduğundan ötürü pek fazla gelişmeyen şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Tarım ve hayvancılık üzerine asırlardır sürdürülen çalışma süreci, günümüzde hiçbir özelliğini kaybetmeden birçok aile geçimlerini buradan sağlamaktadır. Türkiye’nin nadide şehirlerinden biri olan Bayburt harika ovaları ve manzaraları ile insanları büyüleyecek bir yapıya sahiptir.

BAYBURT’ UN BELLİ BAŞLI GELİR KAYNAKLARI VE EKONOMİSİ

Bayburt ilinin genel ekonomi penceresi tamamen tarım alanına dayalı olarak işlemektedir. Çünkü bu şehrin birçok insanı genellikle tarımsal alanlarda yetiştirmiş olduğu mahsuller sonucu evini geçindirebilmektedir. Tarım alanı olarak en çok verim alınan Sünür ve Hart ovaları şehrin en kıymetli tarım alana sahip olması üzerine burada birçok farklı mahsul yetiştirilebilmektedir. Bu tarım alanlarında genellikle arpa, fiğ, şeker pancarı, patates, mercimek gibi mahsuller yer almaktadır. Ayrıca tarımın yanı sıra hayvan yetiştiriciliği üzerine de oldukça gelişim sağlamış olan Bayburt’ta sığır, manda, koyun ve keçi türlerini yetiştirmektedir. Genellikle mera hayvancılığın ön planda olduğu şehir’de tarım kadar hayvancılıkta gelişmektedir. Sanayi alanında pek gelişim sağlamasa da günümüzde tuğla, peynir ve un fabrikaları faaliyette olup şehirdeki birçok kişiye istihdam sağlamıştır.

BAYBURT ’ TA EVDE YAPILABİLECEK EK İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Bayburtlu ev hanımları eşlerine ekonomik açıdan destek olmak adına evde birçok boş vaktini değerlendirerek para kazanabilmektedir. Özellikle’de evde oturarak çok rahat bir şekilde yapılabilen sabun süsleri, el örgüsü, kutu ve davetiye katlama işleri, kolye ve bileklik gibi el becerisine dayalı aksesuarlar ve eşleri hayvancılık yetiştiriciliği üzerine olan bayanların ise evlerinde peynir, tereyağı ve çökelek gibi besinleri hazırlayıp satarak para kazanabilmektedirler. Ev hanımları böylelikle eşlerine yardım ederek, ev ekonomisine de katkıda bulunmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Evde Mandal Yapmak – Evde Mandal İşi Veren Firmalar başlıklı makalemizde evde mandal işi, Evden Para Kazanmak ve eve iş veren firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir