Ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Subay, Astsubay, Uzman Erbaş, Erbaş ve Er Rütbeleri bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri içinde farklı görevleri bulunan bu kişiler, ülke savunması için önemli görevlerde bulunmaktadırlar. Bu rütbeler içinde önemli bir yere sahip olan Astsubaylar ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kan damarlarından bir tanesidir.

Astsubay Maaşı

Kıdem derecesine göre artan Astsubaylık rütbesi şu şekilde sıralanmaktadır: Astsubay Çavuş, Astsubay Kıdemli Çavuş, Astsubay Üstçavuş, Astsubay Kıdemli Üstçavuş, Astsubay Başçavuş, Astsubay Kıdemli Başçavuş. Bu noktada en düşük kıdeme sahip Astsubay rütbesi Astsubay Çavuş olurken, en kıdemli Astsubay rütbesi ise Astsubay Kıdemli Başçavuş olmaktadır. Ülke için canını ortaya koyarak çalışan bu askerlerin maaşları da kıdemlerine, rütbelerine göre belirlenmektedir. Ayrıca astsubay maaşları, kişilerin görev yaptığı yere göre de değişmektedir.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan Astsubay maaşları da genel olarak 4.150 TL ile 4.750 TL arasında değişmektedir. Fakat bu hesaplamalarda tazminatlar, aile yardımı, yıpranma payı, çalışma yeri gibi ek ödemeler dâhil edilmemiştir. Buna göre, 2019 yılı verileri dikkate alınarak en düşük rütbe olan Astsubay Çavuş’un maaşı 3.500 TL, Astsubay üstçavuş maaş 3.270 TL, Astsubay Başçavuş maaşı 3.490 TL ve son rütbe olan Astsubay Kıdemli Başçavuş’un maaşı ise 5.750 TL’dir. Bu maaşlar; görev yapılan yıla, alınan kıdeme göre de kendi kategorisinde farklılık göstermektedir. Ayrıca görev yeri ve OHAL Kanunu’na göre maaşlar değişkenlik göstermektedir. Bu maaş verilerinden de görebileceğiniz üzere; deneyim açısından Astsubaylık rütbesinin en üstünde yer alan kişilerin maaşları yani başçavuş maaşları en üst seviyede ödenmektedir.

Astsubay Zamları 2019

Astsubaylar; 657 sayılı devlet memuru kapsamına girdiğinden, her yıl öğretmen ve polis gibi belirli oranlarda maaşlarına zam almaktadırlar. Tüm kamu personelleri maaşları için geçerli olan bu uygulama ile memur maaşlarının enflasyon karşısında korunması amaçlanmaktadır. Her sene enflasyon oranının değişmesi, Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlı Astsubayların maaşını da değiştirse de askerin doğu veya güneydoğu gibi batı illere göre daha zorlu bölgelerde görev yapması da askerin hem maddi hem de manevi haklarında artışa neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Antalya Ek İş İmkanları – Antalya Evden İş Yapmak başlıklı makalemizde antalya evden çalışmak, antalya evden ek iş ve evden ek iş antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir