Artvin Evden Ne Yapılabilir

Artvin, Gürcistan sınırına yakın bir Doğu Karadeniz Bölgesine ait şehirdir. Sene içerisinde tüm mevsimlerde yağmur görülmekte olan Artvin’in, ayrıca kış aylarında da pek soğuk geçmeyen bir iklime sahip olduğu da bilinmektedir. İklim çeşitliliği çok olan bu ilde, arazilerin tümü dağlık bir yüzeye sahip olmasından kaynaklı geçim kaynaklarının pek çeşitlilik göstermediği bilinmekte. Eskilerden kalma bilinen adıyla Livane olarak ta anılmakta olan Artvin’in dağlarının yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır. Artvin’de bulunan baraj yapımları sayesinde birçok kişiye istihdam sağlanmıştır. Artvin’de işsizliğin azalması ve Artvin’in kalkınması için yapılan barajlara rağmen, ilerleyen yıllarda bu şehirde işsizliği giderek artması görülmüştür.

ARTVİN GENEL EKONOMİSİ VE GEÇİM KAYNAKLARI

Hemen üst kısımda da belirttiğimiz gibi, Artvin’de işsizlik oranının yükselmesi üzerine birçok vatandaş evlerini yurtlarını bırakarak çevre illere göç etmek zorunda kalmışlardır. Türkiye’nin en çok göç görülen illerinden biri olan Artvin’de ekonomik şartlarının da değişkenlik gösterdiği gözlenmektedir.

Geçim kaynaklarının arasında tarımsal sanayiye önem vermeleri üzerine, gelişimler sağlanmış ve günümüzde fındık, çay ve kivi alanlarında büyük üretimler gerçekleştirmektedir. Ayrıca ilçeleri arasında yer almakta olan Yusufeli’nde Türkiye’nin en lezzetli zeytinleri üretilmekte olup, mevsimine göre mısır üretilmesi de yer almaktadır. Bunun yanı sıra istihdam sağlanan diğer alanı ise Murgul ilçesinde bulunan maden sanayi alanını da geçimlerini sürdürmekte olan kişilerin çalıştığı bir alandır.

Sanayi bakımından oldukça gelişim sağlayan Artvin’de, buna rağmen büyük çaplarda biri kuruluşun bulunmadığının yanı sıra, ayrıca endüstri alanında da yetersiz bir düzeyde olduğu bilinmektedir. Bu ilin bir diğer geçim kaynağı ve oldukça sık rastlanan mesleklerinden bir diğeri de marangozculuktur. Marangozculuğun yanı sıra, tarihi dokusuyla turist çeken şehir ekonomisini bu sayede düzeltmektedir. Aynı zaman’da şehirde bulunan maden ocakları da birçok kişinin istihdam görmesini sağlamaktadır.

ARTVİN’DE YAPILABİLECEK EVDE EK İŞ İMKÂNLARI

Artvin’de istihdam görülmekte olan belli başlı iş imkânların dışında, iş bulamayan erkekler ve evde boş vakitlerini oturmaktan çok çalışmak isteyen ev hanımları birbirinden farklı süs eşyaları, nikâh şekeri hazırlama, kutu düzeltme ve katlama işlemleri, evde mandal işi ve etiket gibi birçok evde iş imkanları üzerine yoğunlaşmaktadırlar

 

Bir önceki yazımız olan Evde Mandal Yapmak – Evde Mandal İşi Veren Firmalar başlıklı makalemizde evde mandal işi, Evden Para Kazanmak ve eve iş veren firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*