Alabalık Çiftliği Nasıl Kurulur?

Üç yanı denizlerle çevrili Türkiye’de balıkçılığın bir türlü istenilen noktaya gelemediği bilinen bir gerçek. Diğer yandan Türkiye’de sessiz bir devrim de yaşanmakta. Bütün sıkıntılara rağmen baraj ve dere önlerinde kurulan alabalık çiftliklerinde başarı hikayeleri kulaklarımıza geliyor.

Tatlı Su Balıkçılığı konusunda Türkiye’de çok büyük mesafeler alındı. Alabalıkta yıllık üretim 187 bin tona ulaştı. Son beş yılda sürekli artan bir ivme var. Anadolu’da birçok ilde açılan sulama barajları, dere, nehir önleri balık çiftlikleriyle doldu taştı. 2014 yılında üretimde düşüş beklense de Türkiye halen Avrupa’nın en büyük alabalık üreticisi. Alabalık üretiminde Muğla, İzmir, Elazığ, Malatya, Denizli, Kayseri, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tunceli gibi iller ilk sıralarda yer alıyor. Yatırımlar bu illerde yoğunlaşırken, çoğunda deniz olmayan bu kentler Avrupa’ya yaptıkları ihracat ile dikkat çekiyor.

Su ürünleri sektörüne yatırım yapmak isteyenlere yönelik devlet teşvikleri de var. Kilogram başına 65 kuruş ile 1 TL arasında destekler veriliyor. Bu teşviklere ilave olarak tesis yatırımları da destekleniyor. Su ürünleri konusunda faaliyet göstermek isteyen girişimciler Ziraat Bankası’nm üreticilere kullandırdığı “Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisinden” yararlanabiliyor. Tesislerde kullanılan ekipmanların bir kısmına %50 hibe desteği veriliyor.

Alabalık Üretiminde Öne Çıkan Şehirler

Amasya, Burdur, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, İzmir, Kayseri, Malatya, Muğla, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat, Tunceli, Van

Alabalık İhracatı

Alabalık üretiminde Muğla açık ara önde olsa da Türkiye’nin alabalıktaki en büyük firması Denizli’de. 1988 yılında kurulan Özpekler Su Ürünleri’nin Denizli, Burdur ve Muğla’da dokuz çiftliği bulunuyor. Çiftlik ve balık işleme fabrikalarında 188 kişi istihdam ediliyor. Özpekler Su Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özpek, “Fabrikamızda balıkları işleyip ihracat yapıyoruz. Tütsülenmiş balık ihracatı yapıyoruz. Şişleme, fümeleme (ısıl işlem) ve fileto prosesleri işlemlerinden sonra ürünleri vakumlu ambalajlarda dondurup, paketliyor ve -40Q şok odalarında muhafaza ederek başta Almanya olmak üzere Danimarka, Hollanda, Belçika, Norveç gibi Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediyoruz. Geçen yıl 13 milyon dolarlık ihracat yaptık” diyor.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkam Süleyman Kocasert de tekstil ve diğer sanayilerle öne çıkan Denizli’nin alabalık ihracatında da önemli bir ivme yakalamasını bekliyor. Kocasert, “Denizli, alabalık üretimine uygun olabilecek bölgelere sahip. Dolayısıyla balık üretimini ve ihracatım daha ileri noktalara da taşıyabilir. Avrupa ülkelerine, denizi olmayan bir kentten alabalık ihracatını başaran firmalar takdir edilmeyi hak ediyor” diyor.

Sadece Elazığ’da 100’den Fazla Çiftlik Var

Alabalık yetiştiriciliğinde öne çıkan illerin başında Elazığ geliyor. Keban ve Karakaya baraj gölleri ile Fırat Nehri üzerinde 107 tane işletme bulunuyor. Bu çiftliklerde yaklaşık bin 500 kişi istihdam edilirken, yetişen alabalık, çupra ve levrekler başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediliyor. Elazığ’da yıllık 30 bin ton alabalık, levrek ve çupra üretimi yapılıyor.

Elazığ’da ilk alabalık çiftliği 1996 yılında kurulmuş. Keban Balıkçılık’m sahibi Ayhan Şimşek, Elazığ’da alabalık yetiştiriciliğinin öncüsü olduklarını söylüyor. Yıllık üretim kapasitelerinin 15 bin ton olduğunu belirterek, Keban ve Karakaya baraj gölleri ile Fırat Nehri üzerinde çiftliklerinin olduğunu söylüyor. Üniversitelerin yaptığı bir çalışmaya göre Fırat Nehri, alabalık üretimi için en uygun su özelliğini taşıyor. Şimşek, “Elazığ’ın üç tarafı sularla çevrili; balık için çok elverişli bir bölge. Bu işi ilk biz başlattık. Bugün 107 işletmenin faaliyet gösterdiği önemli bir sektör haline geldi. Balık yetiştiriciliğinde Muğla bölgesinden sonra ikinci sıradayız. Alabalık özelinde ise ilk sıradayız” diyor…

Balık yetiştiriciliğinde öne çıkan illerden biri de Van. Van Gölü ve çevredeki baraj göllerinde toplam 43 yetiştirici bulunuyor. Van Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre, üretim özellikle Gürpınar ve Çatak ilçelerinde yoğunlaşıyor. 43 işletmenin 30’u bu iki ilçede bulunuyor. Van’da 13 yeni tesis de faaliyete geçmek için gün sayıyor. Bu tesislerin faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık üretim kapasitesi 5 bin 772 tona, yavru balık üretim sayısı ise 32 milyon 710 bine ulaşacak.

Van’da balık üretiminden bahsedip de dünyaca ünlü inci kefalinden bahsetmemek olmaz. Türkiye’de sadece Van Gö-lü’nde yetişen bu özel balıklar özel izinle avlanabiliyor. 113 balıkçı gemisi günlük azami 250 kilogram balık avlayabiliyor. Van Gölü’nden çiftlikler hariç yılda 2 bin 500 ton balık çıkıyor.

Avrupalı Tüketici Ne Tür Balık Talep Ediyor?

Türkiye’de yetişen alabalıkların önemli bir kısmı ihraç ediliyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinden ciddi bir talep artışı var. Avrupa’da alabalık konusunda Türkiye lider konumunda. Peki Avrupalı tüketici ne tür ürünleri tercih ediyor? Sektörden edindiğimiz bilgilere göre, en çok tercih edilen tür füme isli balık. Izgaralık, poşetlenmiş balıklar da talep görüyor. Fileto balık miktar olarak ilk sırada yer alırken, Avrupalı tüketiciler özellikle şoklanmış ambalajlan tercih ediyor. Balık yumurtası en çok tercih edilen yan ürünlerin başında geliyor.

Bir önceki yazımız olan Organik Pazarda Ne Satabilirim? başlıklı makalemizde iş, iş fikirleri ve organik pazarda nasıl ürün satabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*