Aksaray Yapılabilecek İş Seçenekleri

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray önceleri Niğde’nin bir ilçesiymiş. Ta ki 1989 senesinde şehir bünyesinden ayrılarak resmi kayıtlarca Türkiye’nin bir il kenti olarak günümüzde harita üzerinde yer almaktadır.

Sınır komşuları arasında bir zamanlar bağlı olduğu Niğde şehrinin yanı sıra aynı zaman’da Türkiye’nin en kalabalık ve en büyük iki şehri olan Ankara ve Konya gibi şehirler yer almaktadır. İstatistik verilerince 2014 yılı nüfus oranı 377.000’dir. Şehrin kırsal alanlarında eskiye dayalı tarım işlerinin halen devam ettirildiği görülüyor. Aynı zamanda şehirde yaşayan belli bir kesimin halen gelir kaynağının buradan sağlandığını göstermekte. Coğrafi olarak Türkiye’nin tam ortasında yer alan Aksaray. Bu nedenden ötürü ulaşım ve diğer farklı imkânlar doğrultusunda oldukça elverişli bir şehir olarak bilinmektedir.

AKSARAY’IN BELLİ BAŞLI GELİR KAYNAKLARI

Kırsal alanlarda genel olarak şehir halkı tarım ve hayvancılık üzerine faaliyet göstermektedir. Buğday üretiminde oldukça yaygın bir işleyiş gösteriyor şehir. Aksaray aynı zaman’da patates, soğan, şeker pancarı, mısır, arpa, ve üzüm gibi birçok besin kaynaklarını elde etmektedir. Elde ettiği bu ürünleri satarak geçimini sürdüren şehir halkı. Ayrıca sahip oldukları geniş otlaklar ve bu alana dayalı uyumlu koşullar neticesinde hayvancılık alanında koyun yetiştiriciliği de yapmaktadır. Kilim ve halı dokumacılığı üzerine de bir hayli katılımın olduğu şehir, eskilerden bu yana dokumacılık üzerine geçimlerini sürdürmektedir. Şehrin en meşhurlarından olan Taşpınar halısının ünü eskilere dayanmakta olup, oldukça kaliteli bir işçilik ile dokuması yapılmaktadır.

AKSARAY’DA EVDE EK İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?

Aksaray evde ek iş imkânları içerisinde yapılan işlerin genel ortalaması el becerilerine dayalı olanlarıdır. El emeği ile yapılan birbirinden farklı ürünler sayesinde birçok ev hanımı eşine evin ekonomisi için yardım ederken, genç kız kesimi ise çeyizlerini ve genel ihtiyaçlarını karşılamak adına dokumacılık olmak üzere farklı el becerilerine dayalı işler üzerine çalışmaktadırlar. Birçok firma tarafından veya elden satılmakta olan el dokuma Taşpınar halısı oldukça dikkat gerektiren ve satışından iyi paralar kazanılabilen bir ek iş imkânı olarak yöre hanımları tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Bunun haricinde tığ oya işleri, nikah şekeri hazırlama ve dantel örgü işleri de en çok yapılan evde ek iş imkânları arasındadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Evde Mandal Yapmak – Evde Mandal İşi Veren Firmalar başlıklı makalemizde evde mandal işi, Evden Para Kazanmak ve eve iş veren firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*