Adıyaman Yapılacak İşler Nelerdir

Ülkemizin harika şehirlerinden biri olan Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olup, dillere destan Fırat Nehri’nin hemen batısında yer almaktadır. Samsat, Gölbaşı, Tut, Sincik, Besni, Gerger, Kâhta ve Çelikhan ilçelerine sahiptir. Her ne kadar modern bir çağda yer alsa da geçmişteki tarihi yapısı ve geleneklerini halen kaybetmemiş ve halen yaşamakta olan bir şehirdir. Tatlıları ile meşhur olan ilimiz, tatlılarında genellikle Meşhur Antep Fıstığını kullanmaktadır.

ADIYAMAN’DA SANAYİ VE YER ALTI KAYNAKLARI

Türkiye’de var olan bir kısım şehrimiz gibi, Adıyaman ilinde de sanayi olanakları pek gelişim gösterememiştir. Her ne kadar az olsa da bulunan sanayi kuruluşları içerisinde Sümerbank Adıyaman Pamuklu Dokuma Sanayi Fabrikası, Tereyağı Fabrikası, Peynir Fabrikası, Et Kombinası ve Yem Fabrikası, Tütün Bakım Evi ve Çimento Fabrikası bulunmaktadır. Yer altı kaynakları alanında ise bakır, krom ve petrol öncelik göstermektedir. Türkiye için değerli olan 40 petrol kuyusunun yanı sıra, aynı zaman’da birçok petrol kuyusu bulunan Adıyaman’da bu alana dayalı birçok kişi istihdam görmektedir.

ADIYAMAN İLİNİN GELİR KAYNAKLARI NELERDİR?

Şehrin belli başlı gelir kaynakları içerisinde en önde gelenleri tarım ve hayvancılık sektörüdür. Tarım için oldukça elverişli ve zengin topraklara sahip olan Adıyaman, aynı zaman’da bu alana dayalı modernleşme çağına girmiştir. 25 farklı üzüm türünün ve birçok meyvenin de yetiştirildiği çok sayıda bahçe ve bağ’a sahiptir. Bu topraklarda yetişen en meşhur üzümü ise Peygamber Üzümü’dür. Üzüm yetiştiriciliğinde oldukça iddialı bir şehir olan Adıyaman, bağ alanına dayalı yetiştiricilikte ise oldukça düşük seviyededir. Aynı zaman’da tütün yetiştiriciliği de oldukça yüksek seviyede olan şehirde birçok kişinin gelir kaynağı bu ürüne bağlıdır. Meyve ve sebze üzerine oldukça verimli topraklara sahip olan Adıyaman’da, ayrıca pamuk, şeker pancarı, pirinç, nohut ve afyon gibi birçok üründe yetiştirilmektedir. Hayvancılık alanında ise koyun, kıl keçisi ve sığır başlıca hayvan yetiştiriciliği içerisinde yer almaktadır.

ADIYAMAN EVDE EK İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?

Ayaman şehrinde evde ek iş imkânları oldukça az bir kitle tarafından ilgi görmektedir. Bu ilimizde yaşayan ev hanımları genellikle kendi hayvanlarından elde edilen sütü ve sütten elde edilen yoğurt gibi ürünleri satmaktadır. Bunun yanı sıra yöresel tatlılar konusunda oldukça iyi olan şehir hanımları örgü, dokuma, nakış ve pestil üretimi konusunda da oldukça iyi bir derece göstermektedirler. Adıyaman evde ek iş imkânları arasında birçok bayan nikah şekeri, gelin buketi hazırlama ve davetiye katlama gibi bir çok ürünü evlerinde çok rahat bir şekilde yaparak para kazanabilmektedirler

Bir önceki yazımız olan Bilecik Yapılacak İşler Ek İş Seçenekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*